Zabiegi „przed” i „po” opalaniu – jak uzyskać gładką opaleniznę?

Każdy, kto lubi się opalać, marzy o równej, złotej opaleniźnie oraz zdrowej, pięknej skórze. Jednak aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do łapania słonecznych promieni!



Peeling przed opalaniem – czemu pozwala uniknąć nieestetycznych przebarwień?

Złuszczanie to proces usuwania martwych komórek skóry, aby odsłonić młodszą, nowszą tkankę. Naturalny proces odnowy skóry polega na pozbywaniu się martwych komórek naskórka po dwóch do czterech tygodniach. Złuszczanie skóry ma za zadanie odblokować pory, oczyścić skórę i ograniczyć powstawanie wyprysków.

Dzięki użyciu peelingu przed zabiegiem opalania, martwe komórki są dokładnie usuwane, a skóra jest przygotowana jako doskonała baza mająca za zadanie wychwytywać promienie słoneczne. Zapewnia to równomierne rozłożenie opalenizny i dłuższą jej trwałość.



Co ważne, jeśli planujemy opalanie, raczej nie powinniśmy używać silnych peelingów chemicznych, gdyż te mogą wręcz nasilić problem nieregularnej opalenizny. Osoby o cerze wrażliwej mogą użyć jednak delikatnych scrubów kwasowych, ogólnie jednak zaleca się peeling mechaniczny.

Peeling przed zabiegiem opalania poprawi jakość naszej opalenizny oraz sprawi, że skóra będzie promienna i miękka. Zwróć szczególną uwagę na suche obszary ciała podczas peelingowania. Chodzi przede wszystkim o podeszwy stóp, kostki, pięty, łokcie i kolana, ponieważ tam bardzo szybko tracimy  komórki skóry, co może prowadzić do nawarstwiania się martwego naskórka i jego rogowacenia. Jeśli więc chcesz uzyskać cudownie gładką opaleniznę, złuszczanie ciała przed zabiegiem jest absolutnie niezbędne!



Jak chronić się przed poparzeniami?

Każdy produkt przeciwsłoneczny (filtrujący promienie UV) posiada wartość SPF, co oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Informuje on, jak długo możemy przebywać na słońcu od momentu założenia filtra do momentu poparzenia. Co to jednak dokładnie oznacza? Zakładając, że bez użycia filtra jesteś osobą, która dostałaby oparzeń słonecznych po 10 minutach, po zastosowaniu filtra SPF 15 czas ten wzrośnie do 150 minut (10 minut x 15 SPF). W tym przypadku, dzięki zastosowaniu filtra, czas opalania wydłuża się do 2,5 godziny.

Osoby o jasnej karnacji, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, powinny stosować najsilniejszy dostępny filtr – najczęściej SPF 50. Z kolei osoby o ciemniejszej skórze, które dość szybko się opalają do brązu, mogą zdecydować się na krem ​​SPF 30. Często jednak mówi się, że najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla każdego rodzaju skóry jest zastosowanie filtra SPF 50, ponieważ gwarantuje najwyższy poziom ochrony skóry.



Wybór odpowiedniego SPF to nie wszystko. Wybierając krem ​​przeciwsłoneczny, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany filtr jest chemiczny czy mineralny. Jaka jest różnica między nimi? Filtry mineralne fizycznie blokują promienie słoneczne, a filtry chemiczne pochłaniają je lub rozpraszają. Co więcej, pierwszy z nich jest w stanie zablokować pełne spektrum promieniowania. Niestety ich konsystencja jest dość gęsta i może poplamić ubrania, jeśli nie jesteśmy ostrożny. Zanim zdecydujemy się na zakup filtra chemicznego, powinniśmy sprawdzić, czy ochroni nas nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale i UVA. Warto też unikać produktów, które zawierają oksybenzon, substancję toksyczną dla organizmu i środowiska.

Bezpieczne opalanie to także dostosowanie czasu spędzonego na słońcu do rodzaju skóry. Sposobem na jej przedłużenie jest oczywiście stosowanie kremów przeciwsłonecznych.

Jednak filtry mają też swoje ograniczenia, dlatego zanim zaczniesz się opalać, warto poznać fototyp swojej skóry:

- W przypadku najjaśniejszych typów skóry (fototyp celtycki) zaleca się nie przekraczać 5 minut w pełnym słońcu i zgodnie z zaleceniami nigdy nie opalać się.

- Inny fototyp – północnoeuropejski, charakteryzuje się jasną karnacją i łatwo ulega poparzeniu, dlatego warto zastosować filtr SPF 50.

- Osoby z fototypem środkowoeuropejskim doświadczają zaczerwienienia skóry, ale rzadziej przechodzi ono w oparzenia. W ich przypadku zalecany jest filtr o minimalnej wartości SPF 30.

- Z kolei fototyp śródziemnomorski szybko i łatwo się opala, a ryzyko poparzenia jest bardzo małe. Wyższe fototypy dotyczą osób o ciemnym kolorze skóry, która w naturalny sposób chroni przed oparzeniami.



A co po opalaniu?

Przede wszystkim pij dużo wody i nałóż balsam ​​nawilżający na twarz i ciało. Stosuj zabiegi, które zapobiegają wysuszeniu i produkty oparte na składnikach wychwytujących wodę, takich jak kwas hialuronowy, hydrolizowany kolagen, aloes itd. Upewnij się, że Twój balsam lub krem ​​nawilżający jest bogaty w antyoksydanty, takie jak witamina E lub witamina C. Promieniowanie UV uwalnia wolne rodniki, które uszkadzają naszą skórę podczas ekspozycji na słońce. Zatem użycie balsamu zawierającego antyoksydanty zarówno pomaga chronić skórę podczas ekspozycji, jak i ułatwia naprawę komórek zaraz po. Gdy Twoja skóra regeneruje się w nocy, użyj balsamu nawilżającego wieczorem, przed snem.



Niezależnie od rodzaju Twojej skóry, codziennie, rano i wieczorem stosuj krem bogaty w witaminę C, aby przywrócić rezerwy tej witaminy w skórze. Ochroni ona włókna kolagenowe i wzmocni obronę przed słońcem, ale także ułatwi odnowę kolagenu po ekspozycji. Witamina C rozjaśni również Twoją cerę, jeśli masz predyspozycje do przebarwień!

Niezależnie od tego, gdzie i ile się opalasz, zawsze pamiętaj, aby zadbać o swój komfort przed, w trakcie i po. Słońce może być niebezpieczne, powoduje oparzenia i uszkodzenia skóry, dlatego tak bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią rutynę pielęgnacji latem!

Wszystkie komentarze

Odpowiedz

Produkt dodany do porównania